Holter ciśnieniowy

Holter ciśnieniowy jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem diagnostycznym polegającym na automatycznym, całodobowym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi przez specjalny aparat składający się z mankietu do zakładania na ramię oraz sprzężonego z nim rejestratora. Urządzenie jest bardzo podobne do zwykłego przyrządu do pomiaru ciśnienia. 

Holter ciśnieniowy

Jak wygląda badanie holterem ciśnieniowym?

Holter monitoruje pracę serca przez całą dobę. Lekarz przypina urządzenie do paska spodni. Pomiar jest wykonywany automatycznie co 15 minut, a w nocy co 30 minut. Badanie wygląda tak samo, jak przy tradycyjnym urządzeniu służącym do pomiaru ciśnienia tętniczego – mankiet na ramieniu jest napełniany powietrzem, a komputer mierzy i rejestruje wyniki pomiarów. 

W trakcie pracy urządzenia, należy prowadzić normalny tryb życia oraz zapisywać aktywności jakie się wykonuje w danym czasie. Pozwoli to lekarzowi na porównanie wyników z holtera z aktywnościami pacjenta. Istotne aktywności to m.in.: godziny odpoczynku, aktywności fizyczne, godziny przyjmowania leków, posiłków czy momenty sytuacji stresowych, czyli wszystkie jakie wpływają na emocje i samopoczucie.

Na co należy uważać podczas badania?

Holtera ciśnieniowego RR nie wolno narażać na kontakt z wodą lub wilgocią. 

W trakcie wykonywania pomiaru należy wyprostować rękę, ponieważ zgięta w łokciu mogłaby zaburzyć pomiar i zafałszować rzeczywisty wynik. Szczególnie istotne jest to w nocy, dlatego do spania należy wybrać pozycję horyzontalną na plecach z rękami ułożonymi wzdłuż ciała. 

Jak należy się przygotować do badania holterem ciśnieniowym?

Holter ciśnieniowy jest montowany i uruchamiany przez lekarza podczas wizyty pacjenta w gabinecie. Warto ubrać tego dnia koszulkę z krótkim rękawem, aby wygodniej było założyć mankiet urządzenia na ramię, ponieważ musi on mieć bezpośrednią styczność ze skórą. Na urządzenie można założyć odzież na tyle luźną, aby nie zaburzała ona pracy urządzenia. 

Kiedy należy wykonać badanie holterem ciśnieniowym?

Jest kilka powodów, dla których warto wykonać badanie holterem ciśnieniowym. 

  • Gdy pomiar ciśnienia w gabinecie lekarskim znacznie odbiega od pomiarów dokonywanych w domu. 
  • Weryfikacja efektów leczenia nadciśnienia tętniczego. 
  • Występowanie okresowych spadków ciśnienia u pacjenta. 
  • Cukrzyca lub nadciśnienie u kobiet w ciąży. 

Co pozwala zdiagnozować wynik badania holterem ciśnieniowym?

Wskazania do przeprowadzenia całodobowego badania ciśnienia tętniczego krwi są następujące. 

  • Diagnostyka nadciśnienia tętniczego krwi.
  • Kontrola skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego.
  • Diagnostyka niedociśnienia.
  • Diagnostyka stanów, w których nagłe zmiany ciśnienia tętniczego mogą być przyczyną odczuwanych przez pacjenta dolegliwości.
  • Okresowe badania profilaktyczne.
Scroll to Top